Španělsko v soukromí

Dovolená ve vile bez cestovky •  


Praktické informace
Zde uvádíme několik málo postřehů nasbíraných za dlouhou dobu, po kterou do Španělska sami cestujeme. Možná Vám tímto usnadníme plánování a počáteční zorientování se na místě.


Obecně
Španělské pobřeží si v minulých 20ti - 30ti letech získalo velkou oblibu u cizinců ze severnějších částí Evpropy. Proto zde narazit na místního Španěla není úplně běžné. Většina obyvatel jsou Angličané, Rusové, Němci, Norové a další, kteří se sem často přestěhovali natrvalo.


Doprava
Město Torrevieja leží necelých 2.500km od České republiky, proto doporučujeme cestovat letadlem. Nízkonákladovým Ryanairem lze letět např. z Budapešti (HU), Katowic (PL), Wroclavi (PL), Norimberku (DE). Letenka stojí v období září až červen cca 900-1.200Kč.
Na letišti (nejbližší jsou Alicante, Murcia nebo Malaga) je mnoho půjčoven aut. Ty levnější pak nabízejí menší městská auta (Fiat 500, Fiesta, Focus, Hyudai i30) mimo sezonu za cenu cca €11-€15/den. Doporučujeme však přikoupit pojištění. V červenci a srpnu se cena zvyšuje na €20-€30. Při včasném objednání lze získat zajímavé slevy. Detailnější informace naleznete přímo na stránkách autopůjčoven:

- RecordGO
- Goldcar
- Herz
- Europcar

Pokud chcete svoji dovolenou pojmout jako poznávací, cestovat je možné  autem, ovšem na samotnou cestu počítejte 2-3 dny. Po cestě je mnoho zajímavých cílů, např. Lago di Garde, Benátky, Monako, Provence Marseille, Andorra ....   


Další možností je zvolit některé ze vzdálenějších letišť a poznat tak větší část Španělska. Vhodná jsou letiště v Barceloně (na severu) nebo v Malaze (na jihu), kdy jsou pobočky všech větších autopůjčoven. Auto tak lze půjčit a dohodnout vrácení na jiném místě.Pláže
Pláže jsou na jihovýchodním pobřeží písčité, čisté a pravidelně udržované. Lehátka se slunečníkem jsou k zapůjčení za €2-€3/den. Ve vile jsou Vám slunečník i lehátka k dispozici, takže si jej můžete vzít s sebou.
U každé pláže je většinou dostatek parkovacích míst. K nabídce patří i stánky s rychlým občerstvením, koktejly a zmrzlinou. Ceny na plážích jsou podobné jako v obchodech a restauracích. Výrazné příplatky tu nejsou.
Nejznámější pláže jsou La Zenia, Punta Prima, Cobo Riok, Campamoor.Jídlo
Možnosti nákupu potravin jsou stejné jako v ČR. Supermarkety a hypermarkety (mimo místních Mercadona i třeba Carrefour nebo Lidl) mají podobné otevírací doby a téměř totožný sortiment. Ceny jsou mírně vyšší než u nás (cca +20%-30%), ovšem kvalita ovoce, zeleniny, džusů a dalších místních potravin je nesrovnatelně lepší.
Restaurace jsou na každém rohu, cena poledního menu začíná přibližně na €9/osobu.
Zajímavou možností jsou asijské bufety WOK, kde zaplatíte vstupné a můžete konzumovat dle libosti. Cena za vstup je přibližně €10 a na výběr máte obrovské množství jídel, které můžete libovolně kombinovat. Některé nabízejí i syrové suroviny, které Vám na počkání přímo před Vámi připraví.
Jedinečným zážitkem je návštěva místních trhů, kde nakoupíte ovoce a zeleninu za mimořádně nízké ceny. Lze zde také nakoupit oděvy a jiné spotřební věci.
Většina obchodů drží polední siestu typickou pro přímořské státy. Ve Španělsku je to od 14 do 17 hod. Naopak večer je otevřena většina obchodů do 20 hod.